Nem csak az ízviláguk miatt különlegesek a Jack Daniels italok!
Ha valahol a whiskey-kről van szó, akkor elkerülhetetlen, hogy felmerüljön Jack Daniel neve, aki annak idején egy valódi legendát hívott életre, a márka alatt futó italoknak pedig a mai napig töretlen a népszerűsége. Amilyen fordulatos volt a névadó élete, annyira változatos magának az italnak a története is, nem beszélve arról a számtalan hihetetlen érdekességről, amelyek mind ezzel a nedűvel kapcsolatosak. Ha valaki azt hallja, hogy Jack Daniels, akkor mindenki automatikusan a whiskey-re gondol, akár kedveli ezt az italt, akár sosem kóstolta ezelőtt. A márka neve ugyanis mára valódi ikonná vált, Jack nevét pedig bárki is említi meg, ott biztosan valamelyik különleges párlat a téma. Ez nem véletlen, ugyanis ez a titokzatos úriember igazán hihetetlen dolgot álmodott meg annak idején.
Senki sem tudja, pontosan mikor született Jack Daniel
A helyzet az, hogy hivatalos irat nincs arról, hogy Jasper Newton Daniel, vagyis Jack Daniel mikor látta meg a napvilágot Teneesee államban. Sokan úgy tartják, 1850-ben született, azonban ebben az évben édesanyja már nem élt, így lehetetlen, hogy ez legyen a születési éve. Bizonyos legendák szerint a nőfaló hírében álló lepárlótulajdonos szándékosan igyekezett eltitkolni pontos életkorát, hogy fiatalabb hölgyek közelébe is könnyedén oda férkőzhessen. Ami azonban bizonyos, hogy már igen korán, hat-nyolc éves korában elkerült otthonról és a maga útját járta. Útja a helyi evangélikus lelkészhez vezetett, akitől hamar elsajátította a whiskey készítés tudományát és már 13 évesen vette meg az első lepárlóját.
Bár egyesek szerint sokkal inkább a lelkész rabszolgája volt a mentora ekkoriban, akinek a gyermekei később dolgoztak is nála. Annyi azonban bizonyos, hogy az ifjú Daniel annyira lelkes lett, hogy körülbelül 13 éves korában megvásárolta a lynchburg-i lepárlót, ahol később a szó szoros értelmében legenda született. Ma Lynchburgbe évente több mint negyedmillió turista látogat, akik csak a híres desztillálóra kíváncsiak.
Miért a hetes lett a nagy klasszikus a repertoárban?
A jól ismert 7-es számmal ellátott tételt csaknem 140 éve folyamatosan gyártják ugyanabban a lepárlóban. Mivel az eredeti receptet alig módosították, te magad is azt az ízt érezheted, amit annak idején Jack megálmodott magának. Persze azóta új ízek kerültek a piacra, a szerencseszámmal ellátott ital azonban szinte semmit sem változott.
Jack halála sem volt mindennapi
A lepárló tulajdonos 1911-ben vesztette életét egy igazán szerencsétlen baleset miatt. A történet szerint egy reggel nem tudta kinyitni az irodájában található széfet, amibe mérgében úgy belerúgott, hogy seb keletkezett a lábán. Az akkor körülbelül 60 éves Jack végül a seb elfertőződése miatt vesztette életét.
Ezt olvastad már? Nyolc érdekesség a whisky világából
Tilos az alkoholfogyasztás a városban, ahol a Jack Daniels gyár áll
Hiába áll Lynchburgben évszázadok óta a Jack Daniels gyár, a városban tilos az alkohol fogyasztása. Bizony, hiába látogat el valaki a lepárlóba, esélye sincs arra, hogy itt megízleljen bármilyen whiskey-t. Ennek a tilalomnak az oka egyébként a történelemből ered, ugyanis ez a megye úgynevezett „száraz régió”, vagyis a 30-as években tilos volt itt bármilyen szeszes ital árusítása. Teneessee államban azonban jóval korábban, 1910-ben vezették be a tilalmat, amely idő alatt ideiglenesen a whiskey lepárlását is leállították a Jack Daniels gyárban. Sokak szerint igazából ebbe halt bele a tulajdonos a következő esztendőben. Mára már az előállítás ugyan nem tilos, de ebben a városban a mai napig nem lehet legálisan alkoholt fogyasztani.
Elképzelhető, hogy megtalálták a Jack Daniels whiskey receptjét
Bár a Jack Daniels whiskey receptjei közül egyik sem nyilvános és titkok lengik körbe őket, egy férfi évtizedekkel ezelőtt mégis igen közel járt az igazsághoz. Legalábbis a legenda így tartja. A történet szerint az úr a családfája után kutatott, amikor egy gyógyfüvekről szóló könyvbe csukva talált egy receptet, amelyet egy Daniel vezetéknevű hölgy írt, aki egyébként az Evans nevű fickó üknagyanyja volt. Ő maga akkor azt gondolta, nem csak távoli rokonságban áll az egykori lepárló tulajdonossal, de az eredeti recept is a kezébe akadt. Az ügy végére azóta sem került pont.
Milyen fő összetevői vannak ezeknek az italoknak?
Bár a recept nem nyilvános, az alapvető összetevők körében természetesen semmilyen titok nincs. Sőt, valójában valószínűleg ezekben rejlik az italok különös varázsa is. Az egyik a vasmentes karsztforrásvíz, amelyet a helyi településnél ered és világon forgalmazott Jack Daniels whiskey-k mindegyike ebből a vízből készül. Emellett ide sorolandó a szenes belsejű tölgyfahordó is, amelyben érlelik a főként kukoricából és gabonából készült cefrét. Végül faszénen át szűrve kerül palackokba ez az ital.
Frank Sinatra-t a sírba is elkísérte ez az ital
Frank Sinatra életében is igen különleges szerepet játszott a Jack Daniels whiskey. Olyannyira, hogy a temetését, amikor számos apróságot helyeztek el a családtagok a koporsóban, került mellé a kedvenc cukorkájából és rágógumijából, egy doboz Camel cigaretta, egy Zippo öngyújtó, egy rollni tízcentes, valamint egy palack Jack Daniels whiskey is.
Jack ükunokahúga sem hagyta veszni a hagyományokat
Lynne Tolley, aki Jack ükunokahúga, nem esett messze a fájától, ugyanis remekül főz. Ételeibe pedig előszeretettel csempészi bele a felmenője által megálmodott whiskey-ket is. Mára a lepárló melletti étterem és vendégház menüsora általa vált legendássá, hiszen Lynne receptjei alapján készülnek itt a különböző ételek. Így azon a helyen, ahol annak idején az ifjú Daniel elkezdte a munkát és megalkotta élete fő művét, ma egy leszármazottja öregbíti a lepárló és a város hírnevét.
Így már nem kell sokáig várnod arra, hogy megízlelhesd a Jack Daniel által megálmodott különlegességek valamelyikét.
Tetszett a cikk? Nyomj egy like-ot kérlek!